14-15.12.2017  Szczyrk

Budowa kultury bezpieczeństwa i audyty behawioralne dla kadry zarządzającej

Polskie i międzynarodowe doświadczenia oraz najwyższe światowe standardy w zarządzaniu kulturą bezpieczeństwa

Szanowni Państwo,

Budowanie bezpiecznego systemu realizacji zadań, najwyższe standardy, profesjonalizm w działaniu, są kluczem do sukcesu, a także najlepszym certyfikatem oraz elementem budowy pozycji firmy w kraju i zagranicą.

Zmiany i osiągnięcie wyznaczonego celu w przedsiębiorstwie wymaga kreowania nowych postaw oraz wartości przy współudziale wszystkich członków organizacji. Dotyczy to zarówno kadry zarządzającej oraz pracowników wszystkich szczebli. Celem tych działań jest eliminowanie nadmiernego ryzyka w miejscu pracy oraz postępowanie nastawione na ochronę zdrowia i życia. Poznanie narzędzi kształtowania kultury BHP/HSE i jej badanie stanowi jeden z elementów w procesie ciągłego doskonalenia organizacji. Rozwój kultury bezpieczeństwa w firmie, to także realne korzyści finansowe oraz progres w działalności organizacji.

Szkolenie – warsztat „Budowa kultury bezpieczeństwa i audyty behawioralne dla kadry zarządzającej ”.

Cel szkolenia:

Nowoczesne i odpowiedzialne zakłady pracy, w sposób ciągły, szukają najlepszych rozwiązań w budowaniu trwałego systemu bezpieczeństwa. Kluczem do sukcesu, jest świadomość i  zachowanie pracowników, umiejętność ich zaangażowania w tworzeniu bezpiecznych postaw. Szkolenie oparte jest na doświadczeniu i międzynarodowej praktyce, ale również na znajomości specyfiki polskiego rynku pracy, mentalności, podejścia do pracy i motywacji polskich pracowników, oraz sposobów wpływania na zmiany ich zachowań.

Zagadnienie 1  Kultura bezpieczeństwa – podstawy.

• Kultura bezpieczeństwa- definicja (koncepcje obsługiwane według standardów międzynarodowych i polskich)
  • Rola kultury bezpieczeństwa w pracy, Rola kierownictwa w tworzeniu kultury bezpieczeństwa

Zagadnienie 2  Przywództwo i zaangażowanie –

• Menadżerowie dający przykład i wiodący do celu
  • Zaangażowanie pracowników (Program ‘otwórz serca i umysły’)
  • Opór na zmiany - omówienie powodów, jak radzić z oporem i zmieniać postawy

Zagadnienie 3  Identyfikacja zagrożeń w miejscu pracy poprzez umiejętność obserwacji sytuacji niezabezpieczonych czy niebezpiecznych warunków pracy

• Obserwacja wielokierunkowa
  • Koło zagrożeń • i inne...

Zagadnienie 4  BehaviorBased System (ang.BBS)- omówienie roli i znaczenie zgłaszanych niebezpiecznych czynności i warunków w miejscu pracy.

• Trzy aspekty modelu BBS
  • Co to jest BBS
  • Teoria i praktyka BBS
  • Realizacja procesu wdrażania BBS
  • Co to jest interwencja BBS
  • Trudności i błędy podczas wprowadzania systemu

Zagadnienie 5  BBS jako skuteczna komunikacja, Feedback (informacja zwrotna)

• Prowadzenie rozmowy, jak i kiedy pytać
  • Skargi, krytyka i pytania
  • Rodzaje i style komunikacji

Zagadnienie 6   Techniki interwencji i przykłady interwencji behawioralnej (audyty)

Zagadnienie 7  Case study

• Dyskusja, ćwiczenia. Pytania
  • Omówienie autentycznych praktycznych przykładów

Nasz trener przekaże rzetelną wiedzę zdobytą podczas realizacji podobnych projektów dla wielu międzynarodowych firm, podpartą wykształceniem oraz wieloletnim praktycznym międzynarodowym doświadczeniem

Metody prowadzenia szkolenia

Warsztatowa, interaktywna forma zajęć. Wykład, dyskusja, ćwiczenia praktyczne, omówienie kazusów opartych na autentycznych problemach i zdarzeniach z wykorzystaniem praktycznych przykładów. Umiejętnie połączona klasyczna formuła wykładu z elementami warsztatu nad poszczególnymi zagadnieniami będącymi jego przedmiotem. Uczestnicy są angażowani do zadawania pytań, prowadzenia dyskusji oraz wymiany poglądów.

Dr Jennet Arshim . Posiada wieloletnie praktyczne doświadczenie w obszarze HSE, przy realizacji międzynarodowych (19 krajów) projektów z obszaru energetyki, przemysłu i budownictwa. Posiada wiedzę i doświadczenie w opracowaniu i wdrażaniu programów oraz procedur HSE. Specjalizuje się w wprowadzaniu programów BBS. Brała udział w wielu projektach z obszaru HSE na całym świecie, w tym w zachodniej Afryce, Azji i Europie. Pracowała z wieloma globalnymi firmami, jak Chevron, Exxon, Eni oraz NorCe Offshore. Jest członkiem IOSH, egzaminatorem i trenerem NEBOSH w Polsce, członkiem Cambrdige Behavioral Safety (matką powstania kultury bezpieczeństwa).

• Indywidualne konsultacje,
  • Wyżywienie,