04 – 06.10.2017r. Zakopane

„Uprawnienia i Obowiązki Związków Zawodowych i Pracodawców – zmiany 2017 ”

Warsztaty kierowany jest dla przedstawicieli pracodawców, związków zawodowych, dyrektorów personalnych, kierowników działu kadr.

Szkolenie ma na celu poznanie zasad działania związków zawodowych oraz ich współpracy z pracodawcą. Poznania uprawnień kontrolnych związków zawodowych, zarządzania funduszami związkowymi, prawa do podjęcia sporu zbiorowego oraz strajków. Szkolenie pokazuje również prawa pracodawcy oraz często popełniane błędy, które mogą skutkować zarzutami ze strony związków zawodowych.

Szkolenie uwzględnia omówienie obowiązujących zmian w regulaminach pracy, regulaminach wynagradzania, oraz planowanych zmian ustawy o związkach zawodowych m.in. sankcji za niewłaściwe wykorzystanie dochodu związku zawodowego, sankcji za uchylanie się przez związkowców od obowiązków informacyjnych względem pracodawcy, sankcji za niewłaściwe wykorzystanie dochodu związku pracodawców (organizacje pracodawców)
Omówiona zostanie również koncepcja nowelizacji ustawy o związkach zawodowych w zakresie osób zatrudnionych na umowy zlecenia, o dzieło, samozatrudnienie (ochrona tych osób przed rozwiązaniem umowy cywilno prawnej, zasady zwolnienia z wykonywania obowiązków, wykonywania usługi, itp.).

1. Pozycja prawna związków zawodowych – tworzenie związków
    • Związki zawodowe, a pracodawca
  2. Zmiany w przepisach prawa pracy dotyczące związków zawodowych obowiązujące od 2017 r.
  3. Koncepcje i propozycje nowelizacji ustawy o związkach zawodowych w zakresie osób zatrudnionych na umowy zlecenia, o dzieło, samozatrudnienie (ochrona tych osób przed rozwiązaniem umowy cywilno prawnej, zasady zwolnienia z wykonywania obowiązków wykonywania usługi, itp.).
  4. Prawna możliwość tworzenia związków zawodowych ad hoq (na określony czas)
  5. Pojęcie zakładowej organizacji związkowej:
  6. Utrata statusu zakładowej organizacji związkowej,
  7. skutki prawne utraty statusu zakładowej organizacji związkowej
  8. Status prawny związku zawodowe przy przejściu całego lub części zakładu pracy na innego pracodawcę.
  9. Uprawnienia zakładowej organizacji związkowej w sferze wszczęcia sporu zbiorowego i prowadzenia strajku.
  10. Przyjmowanie przez pracodawcę regulaminów pracy, wynagradzania, premiowania, nagród, regulaminu organizacyjnego, itp., a uprawnienia związków zawodowych.
  11. Możliwość likwidacji regulaminów wynagradzania przez pracodawcę w drodze wypowiedzenia (bez zgody związków zawodowych),
  12. Pojęcie reprezentatywnej organizacji związkowej
  13. Status prawny międzyzakładowej organizacji związkowej
  14. Pojęcie reprezentatywności międzyzakładowej reprezentacji związkowej
  15. Ochrona działaczy związkowych (zakres ochrony, czas ochrony).
  16. Urlopy działaczy związkowych, ewidencjonowanie czasu pracy, delegacje,
  17. Rozwiązanie stosunku pracy z chronionym działaczem związkowym
  18. Zwolnienia do czynności doraźnych osób sprawujących funkcje związkowe
  19. Udostępnianie lokali do działalności związkowej, potrącanie składek na rzecz
  20. związków zawodowych
  21. Możliwość „dofinansowywanie” związków zawodowych przez pracodawcę.
  22. Ochrona danych osobowych w relacjach pracodawca – związki zawodowe
  23. Skutki prawne braku statusu zakładowej organizacji związkowej
  24. Fundusze związków zawodowy (strajkowy, solidarnościowy).
  25. Uprawnienia do podjęcia sporu zbiorowego (strajków)
  26. Zasady prowadzenia sporu zbiorowego:
    • kiedy rozpoczyna się spór zbiorowy
    • które żądania mogą lub nie mogą być przedmiotem sporu zbiorowego
    • kiedy spór zbiorowy jest prawnie nie dopuszczalny
    • podstawy prawne oraz sposób sporządzenia porozumienia kończącego spór zbiorowy
    • kiedy i w jaki sposób sporządzić protokół rozbieżności
    • tryb i etapy rozwiązywania sporu zbiorowego (Rokowania, Mediacja, Arbitraż).
  27. Rodzaje dopuszczalnych oraz nie dopuszczalnych strajków w świetle regulacji prawa pracy (strajk okupacyjny, przerywany, obrotowy, pełzający, czarny, itp.)
  28. Pojęcie strajku włoskiego, absencyjnego, obstrukcyjnego, japońskiego, absencyjnego, itp.
  29. Prawo do podjęcia pozastrajkowych akcji protestacyjnych.
  30. Charakter prawny przepisów prawa pracy (przepisy bezwzględnie obowiązujące, jednostronnie bezwzględnie obowiązujące, względnie obowiązujące).
  31. Co oznacza zasada uprzywilejowania pracownika – definicja, interpretacja, zagrożenia dla pracodawcy., itp.
  32. Zasady wykładni przepisów prawa pracy (wykładnia językowa, wykładnia celowościowa, itp.).
  33. Uprawnienia kontrolne związków zawodowych w zakresie: podstaw zatrudnienia, bezpieczeństwa pracy, przestrzegania przepisów o czasie pracy, wynagrodzeń i innych należności, prawa do urlopu wypoczynkowego, przeciwdziałania mobbingowi przez pracodawcę oraz przestrzegania zasady niedyskryminacji w zatrudnieniu, przeprowadzania zmian organizacyjnych i restrukturyzacyjnych przez pracodawców.
  34. Pytania

Hotel Tatra***  Zakopane  http://www.hoteltatra.pl/

·    Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej, doktor nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca współpracujący z Uniwersytetem Ekonomicznym, Wyższą Szkołą Europejską oraz Izbą Komorniczą w Krakowie. Prowadzi szkolenia z zakresu indywidualnego, zbiorowego i procesowego prawa pracy dla słuchaczy studiów podyplomowych oraz pracowników HR i członków związków zawodowych dużych firm

• Dydaktykę, indywidualne konsultacje,