ScrollToTop

06-08.03.2017 r. Zakopane

„Szkolenie Zakładowych, Społecznych Inspektorów Pracy i ich rola w kształtowaniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy”

Zagadnienia:

Moduł I – prawo pracy wraz z metodyką kontroli tych zagadnień przez Społecznego Inspektora Pracy –zmiany w Kodeksie Pracy.

  • Umowy o pracę, umowy cywilnoprawne,
  • Urlop macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, ojcowskich
  • Nowe badania wstępne
  • Orzeczenia TK wybrane dla związków
  • Praktyczne stosowanie zmian przepisów uelastycznienie czasu pracy, rozkład czasu pracy po nowelizacji

Moduł II - omówienie uprawnień i zasad postępowania Społecznych Inspektorów Pracy,

  • Podstawy prawne funkcjonowania SIP,
  • Prawa i obowiązki SIP,
  • Udział SIP w komisji BHP,
  • Formułowanie zaleceń i uwag SIP,
  • Współpraca SIP z PIP,
  • Zagadnienia współpracy związków zawodowych ze społeczną inspekcją pracy.

Moduł III - wypadki przy pracy oraz udział Społecznego Inspektora Pracy w postępowaniu powypadkowym.

  • Postępowanie powypadkowe,
  • Dokumentacja powypadkowa
  • Udział SIP w dochodzeniu powypadkowym – jak skutecznie wykonać swoją rolę
  • Działania profilaktyczne,
  • Wypadki przy pracy w orzecznictwie sądowym

Moduł IV – omówienie zasad bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia oraz metodyka kontroli zagadnień bhp,

  • Kontrole i przeglądy stanowisk pracy,
  • Identyfikacja zagrożeń i ocena ryzyka zawodowego w związku z występowaniem w środowisku pracy,
  • Identyfikacja stanów nieprawidłowych oraz zasady postępowania przy ich eliminacji w środowisku pracy

Moduł V – Bezpieczeństwo prac przy eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych

  • Organizacja prac przy urządzeniach elektroenergetycznych
  • Eksploatacja urządzeń elektroenergetycznych - aktualności
  • Prawo energetyczne – świadectwo kwalifikacyjne – omówienie wątpliwości interpretacyjnych w zakresie: terminów ważności świadectw kwalifikacyjnych, uznawania świadectw kwalifikacyjnych obcokrajowców wykonujących prace eksploatacyjne na terenie Polski,
  • Uprawnienia kwalifikacyjne do obsługi urządzeń technicznych stosowanych podczas wykonywania prac przy urządzeniach energetycznych oraz omówienie kierunków zmian prawa w zakresie uprawnień kwalifikacyjnych w energetyce w tym kwalifikacje UDT do montażu połączeń kołnierzowych.
  • Odpowiedzialność prowadzących eksploatację, poleceniodawcy, kierującego zespołem oraz koordynatora za organizację prac wykonywanych przy urządzeniach i instalacjach energetycznych - odpowiedzialność karna, cywilna i wykroczeniowa.
  • Prace szczególnie niebezpieczne – przykłady praktycznych rozwiązań

Moduł VI- Bezpieczne warunki pracy, poprzez wyposażenie pracowników w odzież ochronną i stosowanie środków ochrony zbiorowej i indywidualnej

  • Rozporządzenie MPIPS z dnia 26 września1997 r. w sprawie ogólny przepisów bhp: wymagania w zakresie doboru, użytkowania, konserwacji i naprawy środków ochrony indywidualnej
  • Dyrektywa89/686/EWG/ i Rozporządzenie z dnia 21 grudnia w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej , rola producenta, importera i dystrybutora
  • Zmiany wyprowadzone ustawą z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku
  • Kategorie środków ochrony indywidualnej, deklaracja zgodności, certyfikat oceny typy WE, dokumentacja techniczna i instrukcja użytkowania
  • Oznakowanie CE wybrane przykłady środków ochrony indywidualnej, znakowanie, kontrola, instrukcje użytkowania, wymagania Polskiej Normy
  • Odzież chroniąca przed skutkiem ługu elektrycznego (rękawice i rękawy elektroizolacyjne, hełmy, obuwie elektroizolacyjne)
  • Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości, linki bezpieczeństwa, urządzenia samozaciskowe i samohamowne, amortyzatory i szelki bezpieczeństwa.

Miejsce szkolenia: Hotel Tatra***

ul. Cyrhla 34,

34-500 Zakopane

Koszt szkolenia:

1690,00 zł netto/osoba

(do pokoju 1 – osobowego dodatkowa dopłata 200 zł za 2 doby)

Trenerzy:

Nadinspektor Państwowej Inspekcji Pracy,Ekspert od wielu lat zajmuje się tematyką zapewnienia bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych na stanowiskach technicznych. Wybitny wykładowca-praktyk. Autor licznych publikacji w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy: Zeszyty Inspektora Pracy, Odpowiedzialność prowadzącego eksploatację za organizację pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych - wątpliwości interpretacyjne. Szkolenia realizowane z jego udziałem są wysoko oceniane nawet przez najbardziej wymagających uczestników.

Starszy Inspektor Pracy – specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Prowadzący jest również wykładowcą na studiach podyplomowych „Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy” organizowanych w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Specjalizuje się głównie w kontrolach technicznego bezpieczeństwa pracy, w tym m.in. przestrzegania przepisów dyrektyw: maszynowej 2006/42/WE (wymagań zasadniczych dla maszyn i urządzeń technicznych), narzędziowej 2009/104/WE (minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy) oraz w sprawie środków ochrony indywidualnej 89/686/EWG (znakowanie, dokumentacja, dobór, stosowanie i użytkownie). Prowadzący jest koordynatorem tematu kontrolnego PIP na 2017 r. „Bezpieczeństwo w transporcie wewnątrzzakładowym oraz przy składowaniu i magazynowaniu” i wytycznych do kontroli PIP. Autor artykułów i opracowań w dziedzinie bhp publikowanych na łamach: miesięcznika INSPEKTOR PRACY oraz na portalu www.znamibezpiecznie.pl. Prowadzi szkolenia i warsztaty specjalistyczne w zakresie bhp.

Cena szkolenia obejmuje:

  • Zakwaterowanie
  • Dydaktykę , indywidualne konsultacje
  • Materiały szkoleniowe
  • Pełne wyżywienie
  • Certyfikat Społecznego Inspektora Pracy

Wszystkich zainteresowanych prosimy o wypełnienie i przesłanie karty zgłoszenia na adres mailowy: biuro@cst.edu.pl

Bliższych informacji na temat szkoleń można uzyskać pod nr tel. 510 – 268 – 403