09-10.12.2021 r

Rola układów sterowania w bezpieczeństwie instalacji przemysłowych - Hazop

1. Koncepcja i struktura normy EN 61508 i norm sektorowych EN 61511 (przemysł procesowy) i EN 62061 (maszyny i linie produkcyjne).
  2. Ryzyko i możliwości jego redukcji jako cel bezpieczeństwa technicznego.
  3. Pojęcie poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL) i inne pojęcia podstawowe.
  4. Elementy niezbędne w projektowaniu systemów bezpieczeństwa.
  5. Strategie bezpieczeństwa – elementy wybrane (LOPA, HAZOP itd.)
  1. Sprzęt o oprogramowanie systemów bezpieczeństwa.
  2. Cykl życia systemów bezpieczeństwa.
  3. Przykłady realizacji przyrządowych funkcji bezpieczeństwa (SIS) – analiza FMEA, architektury głosowania itd.
  4. Pojęcie, znaczenie i przykłady walidacji.

Informację o szkoleniu:

Wykładowca:

Członek Komitetu Technicznego 281 w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Członek Rady Zarządzającej Ośrodka Certyfikacji Wyrobów PIAP. Członek Zarządu OŁ SEP ( 3 kadencje, srebrna, i złota odznaka SEP). Pomysłodawca, członek założyciel, obecnie Prezes Zarządu „Klubu Paragraf 34” Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Technicznego. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i naukowo technicznych oraz kilkudziesięciu artykułów w prasie branżowej nt. bezpieczeństwa maszyn. Uczestnik, prelegent prowadzący sesje i członek komitetów organizacyjnych, w kilkudziesięciu sympozjach i konferencjach .

Doświadczenie trenera potwierdza także udział w ponad 100 projektach automatyki, napędu i sterowania bezpieczeństwem maszyn w przemyśle, realizacja wielu ocen zgodności maszyn i zespołu maszyn pod względem wymagań minimalnych i zasadniczych oraz tworzenie i współtworzenie materiałów szkoleniowych kilkunastu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa maszyn.

kinga.kruk@cst.edu.pl nr tel. 728 – 085 – 218