09-10.12.2019 r.

„Wymagania w zakresie eksploatacji urządzeń ciśnieniowych, zbiorników bezciśnieniowych i niskociśnieniowych oraz rurociągów technologicznych - wytyczne do transportu sprężonego gazu ziemnego”

Szczegółowe zagadnienia:

1. Kompleksowy system dozorowania urządzeń ciśnieniowych i bezciśnieniowych podlegających UDT

I. Aktualne wymagania dla urządzeń ciśnieniowych i bezciśnieniowych w świetle ustawy o dozorze technicznym i rozporządzeń z uwzględnieniem najczęściej pojawiających się problemów interpretacyjnych.

1. Rodzaje urządzeń ciśnieniowych i bezciśnieniowych podlegających UDT
2. Formy dozoru technicznego
3. Rodzaje czynności (badań) wykonywanych przez UDT

II. Eksploatacja urządzeń ciśnieniowych i bezciśnieniowych

1. Obowiązki Eksploatującego
2. Złożenie wniosku o uzyskanie decyzji zezwalającej na eksploatację
3. Opracowanie i złożenie w UDT dokumentacji rejestracyjnej dla urządzeń „nowych”

• Opis techniczny na druku UDT
  • Deklaracja zgodności lub inny dokument
  • Rysunek urządzenia
  • Dobór zabezpieczeń przed przekroczeniem stanów dopuszczalnych urządzenia, w tym zabezpieczenie instalacji grzewczych na „wypadek pęknięcia wspólnej ścianki”
  • Schemat technologiczny
  • Rysunek usytuowania
  • Instrukcja eksploatacji wymagana przez UDT

4. Opracowanie i złożenie w UDT dokumentacji rejestracyjnej dla urządzeń ciśnieniowych nieposiadających deklaracji zgodności lub tzw. „poświadczenia wykonania i zbadania” (odtwarzanie dokumentacji technicznej dla starych urządzeń)

5. Przygotowanie urządzenia technicznego do badania UDT poprzedzającego wydanie pierwszej decyzji zezwalającej na eksploatację

6. Czynności dozoru technicznego poprzedzające wydanie pierwszej decyzji zezwalającej na eksploatację

7. Szczegółowe warunki techniczne dotyczące eksploatacji:

*kotłów,

*stałych zbiorników ciśnieniowych
*rurociągów przesyłowych i technologicznych

8. Służby eksploatacyjne dla urządzeń ciśnieniowych

• Tryb sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych
  • Rodzaje urządzeń technicznych, przy których obsłudze i konserwacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji
  • Rodzaje urządzeń, instalacji i sieci, przy których eksploatacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji

9. Nowe wymagania UDT dla osób zajmujących się montażem i odbiorami połączeń kołnierzowych w systemach ciśnieniowych stwarzających szczególne zagrożenie (zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 1591-4:2014-02).

III. Omówienie nowej Dyrektywy ciśnieniowej 2014/68/UE (PED) – zmiany wprowadzone przez dyrektywę

• Urządzenia objęte zakresem dyrektywy i wyłączenia z dyrektywy
  • Idea oceny zgodności
  • Klasyfikacja urządzeń ciśnieniowych i płynów roboczych
  • Kategorie zagrożenia i odpowiadające im moduły oceny zgodności
  • Tablice klasyfikacyjne
  • Klasyfikacja osprzętu ciśnieniowego
  • Normy zharmonizowane, procedury oceny zgodności, wybór modułu, procedury oceny
  • Urządzenia wytwarzane zgodnie z uznaną praktyką inżynierską
  • Zasadnicze wymagania bezpieczeństwa dotyczące projektowania
  • Materiałów i wytwarzania znakowania i instrukcji oraz oceny końcowej urządzenia,
  • Obowiązki wytwórców, zasady potwierdzania oceny zgodności, rola dystrybutora
  • Stosowanie w praktyce postanowień dyrektywy przez podmioty zajmujące się montażem/instalacją, użytkowaniem i konserwacją urządzeń ciśnieniowych
  • Jednostki notyfikowane a jednostki nadzoru rynku

1. Montaż zespołów urządzeń ciśnieniowych, dopuszczanie do eksploatacji, naprawy i modernizacje

2. Modyfikacja urządzeń ciśnieniowych – kiedy modyfikacja eksploatowanego urządzenia ciśnieniowego jest objęta dyrektywą?

IV. Wytyczne dotyczące przygotowania dokumentacji (w ramach procesu inwestycyjnego – etap formułowania wymagań SIWZ) dla potrzeb: oceny zgodności, rejestracji i uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację przez UDT, urządzeń ciśnieniowych wchodzących w skład instalacji technicznych.

V.Wytyczne do transportu sprężonego gazu ziemnego.

VI. Wymagania ADR.

Trener: Przedstawiciel UDT

Miejsce szkolenia

Termin szkolenia: 09-10.10.2019 r.

Koszt szkolenia: 1590,00 zł netto/osoba

Zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych, do pokoju 1 – osobowego dodatkowa dopłata 250 zł netto za 2 doby.

• zakwaterowanie,
  • dydaktykę,
  • indywidualne konsultacje,
  • materiały szkoleniowe,
  • pełne wyżywienie,
  • certyfikat o podwyższeniu kwalifikacji.