ScrollToTop

19-20.04.2018 r. Wadowice

Prawo pracy dla menagera - kompedium wiedzy

Zagadnienia:

  1. Zawieranie oraz rozwiązywanie umowy o pracę:

  • Różnice między umowami cywilnoprawnymi, a umowami o pracę.
  • Konieczność pisemnego potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem do pracy.
  • Ograniczenia w zawieraniu terminowych umów o pracę.
  • Powierzenie pracownikowi innych obowiązków niż wynikające z treści umowy: dopuszczalność powierzenia, problem zmiany świadczenia pracy, odmowa wykonania przez pracownika.
  • Kiedy pracownik może odmówić wykonania czynności służbowych?
  • Sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
  • Stosowanie kar porządkowych przez pracodawcę (upomnienie, nagana, kara pieniężna).
  • Prawidłowe rozwiązanie umowy o pracę np.

- przez pracodawcę z winy pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia,

- za wypowiedzeniem stosunku pracy z powodu: nieosiąganie wyników i norm,  absencji chorobowych, niezdolności pracownika do pracy (postępowanie pracodawcy wobec pracownika niezdolnego do pracy), utraty zaufania, nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

  • Na jakie elementy zwrócić uwagę przy zawieraniu porozumienia stron?
  • Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?
  • Zasady wydawania świadectw pracy - Nowe regulacje od 1.06.2017 r.
  • Ochrona stosunku pracy,
  • Nowe zasady szczególnej ochrony pracowników w wieku przedemerytalnym  w związku z nowelizacją przepisów dotyczących wieku emerytalnego, która  nastąpi od 1 października 2017 r..
  • Kontrole PIP dotyczące prawidłowego wynagradzania osób pracujących na podstawie umów zlecenia albo innych umów cywilnoprawnych, do których stosuje się przepisy o zleceniu.
  • Nowe zasady korzystania z pracy więźniów, nowe przepisy wykonawcze, korzystniejsze od obecnie obowiązujących zasady refundowania pracodawcom kosztów poniesionych na odpłatne zatrudnienie więźniów –  od 1 czerwca 2017 r.

2. Czas pracy:

  • Rozkład czasu pracy i możliwości jego zmiany.
  • Stosowanie ruchomego czasu pracy.
  • Zasady odpracowywania wyjść prywatnych.
  • Forma polecenia pracy w godzinach nadliczbowych.
  • Sposoby rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych.
  • Kiedy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?
  • Konsekwencje prawne związane z odmową wykonania polecenia pracy w godzinach nadliczbowych.

3. Urlopy wypoczynkowe w praktyce:

  • Zasady udzielania urlopów.
  • Termin wykorzystania urlopu.
  • W jakich sytuacjach pracownik może rozpocząć urlop bez zgody pracodawcy?
  • Prawidłowe udzielanie urlopu na żądanie.
  • Kiedy można udzielić urlopu bez zgody pracownika?

4. Obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy:

  • Kierowanie pracowników na wstępne, okresowe oraz kontrolne badania lekarskie.
  • Czy można dopuścić pracownika do pracy bez przeprowadzania wstępnych badań lekarskich?
  • Najważniejsze obowiązki pracodawcy i pracownika.
  • Nadzór nad prawidłowym dopuszczeniem pracownika do pracy.
  • Obowiązek przeciwdziałania mobbingowi.
  • Zakaz nierównego traktowania w zatrudnieniu. Różnice między dyskryminacją, molestowaniem, a molestowaniem seksualnym. Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie przepisów o równym traktowaniu.
  • Zasady dochodzenia przez pracowników roszczeń z tytułu mobbingu i dyskryminacji, najnowsze oraz najistotniejsze orzecznictwo sądowej w tej tematyce
  • Monitoring pracownika w miejscu pracy co jest legalne?
  • Obowiązujący od 1 maja 2017 r. wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią nowe zasady pracy ciężarnych przy monitorach ekranowych

Miejsce szkolenia:

Termin szkolenia: 19-20.04.2018 r.

Czas szkolenia:

12 h

Koszt szkolenia:

Trener:

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także studiów podyplomowych z zakresu „Zarządzania Zasobami Ludzkimi” w Szkole Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie oraz bezpieczeństwa i higieny pracy na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Starszy specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach. Doświadczenie zawodowe w charakterze rzecznika prasowego oraz w pracy w dziale kadr. Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy dla rozmaitych grup odbiorców (m. in. pracodawcy, pracownicy działów kadr, społeczni inspektorzy pracy, studenci).

Cena szkolenia obejmuje:

  • Dydaktykę ,
  • Indywidualne konsultacje z trenerem,
  • Zakwaterowanie,
  • Wyżywienie,
  • Materiały szkoleniowe,
  • Certyfikat

Bliższych informacji na temat szkolenia udziela:

Iwona Skrzypczak

iwona.skrzypczak@cst.edu.pl  nr tel. 510 – 268 – 403